Existuje rozdíl mezi stolním tenisem a ping pongem?

Běžný smrtelník zaměňuje pojmy „stolní tenis“ a „ping pong“ jako na běžícím pásu. Jedná se skutečně o úplně stejný sport?

Dříve skutečně oba termíny označovali stejný sport, v posledních letech se však stolní tenis a ping-pong začali odlišovat a rozdělovat.

Pálka pro stolní tenis

Hlavní rozdíl mezi oběma sporty je v pálkách používaných ke hře.
Pro stolní tenis se používá „normální“ pálka s celou řadou možných potahů, většinou tzv. softy, příp. „tráva“ nebo „sendvič“.
 Obě strany pálky pak musí být barevně odlišeny (minimálně pro soutěžní utkání).

Pálka pro ping pong

Pro ping-pong se používá speciální a přitom docela obyčejný potah, který nejvíce připomíná smirkový papír :). Pálka pro ping pong se podle barvy potahu také nazývá modrá pálka. Obě strany pálky jsou pak samozřejmě stejné.

Podle pálky pak vypadá i samotná hra. Pro stolní tenis je typická hra s velkou rotací míčku, naproti tomu ping-pongová pálka rotace prakticky neumožňuje a hra je mnohem přímější.

Velmi významný rozdíl je také v používaných pálkách při soutěžích, kdy hráči hrají s pálkami dodanými pořadateli, které jsou nachystány na stolech. A aby toho nebylo málo, tak při změně stran hráči nechávají pálky na stolech a další set tudíž hrají se soupeřovou pálkou! To, že se zápas hraje na 2 vítězné sety do 15 bodů a že každý hráč může jednou za zápas při svém podání vyhlásit tzv. double-point, jsou pak už jen drobné detaily 😉

Zatímco stolní tenis je zavedený sport s dlouhou historií, velkou hráčskou základnou a olympijským sportem, ping pong je relativně mladá disciplína, ve které se v ČR pořádá mistrovství republiky (které slouží zároveň jako kvalifikace na mistrovství světa) od roku 2014.

Pikantním je v tomto ohledu fakt, že Česká asociace stolního tenisu provozuje svůj web na doméně www.ping-pong.cz :).
Informace o ping pongu najdete na stránkách www.modrypinec.cz.

Líbil se vám článek? Dejte nám vědět do komentářů, sdílejte a lajkujte 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spamu - doplňte rovnici * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.