Výběr tenisových míčků

Světoví výrobci tenisových míčků Tretorn, Dunlop, Slazenger, Babolat, Wilson, Technifibre či Head vyrábí celou škálu tenisových míčků – tlakovaných (3 – 4 kusy/dóza) a netlakovaných typů míčků pro treninkové účely balené v pytlích či v kbelících (po 60 – 92 kusech).

Pro české mistráky jsou používané míče: Wilson US Open a Wilson Australian Open.

Poznámka: v současné době má SportObchod.cz míče Wilson US Open (4 ks) v akci za 149 Kč.

Pro některé turnaje s mezinárodní účastí se používajé Tretorn Serie + (ECM Prague Open, ATP Challenger Tour).

Nejznámější beztlakový míč současnosti je Tretorn Micro X, u tlakových míčů je to Tretorn Serie+ Tour či Dunlop Fort 4BT.

Poznámka: v současné době má SportObchod.cz míče Tretorn Micro X (4 ks) v akci za 179 Kč.

Pro všechny hráče doporučuji kupovat tlakované míče v dóze a obecně platí, že čím levnější míče, tím horší kvalita a naopak. Samozřejmě není nutné kupovat extra drahé míče a hrát s nimi třeba jen jednou, pro začátečníky až středně pokročilé hráče se určitě vyplatí míče střední kvality, tím i relativně dobré ceny. Existuje spoustu internetových obchodů, kde se míče dají koupit až s dovážkou do domu, ale většinou s podmínkou, že si jich koupíte více balení (respektive tím se to určitě finančně vyplatí). Nezávislé obchody nabízí, kromě dobrých rad, také různé druhy míčů za přijatelné ceny. Nebo si můžete hlídat akce (slevy) ve sportovních speciálkách jako Sportobchod.cz nebo ve velkých obchodních domech jako Tesco, Globus apod.

Také důležité je vědět na jakém povrchu nejčastěji hraju, míče se dnes vyrábějí i na specifické povrchy. Na trávu jsou podle mého nejlepší Slazenger Wimbledon Ultra Vis Hydroguard, také oficiální míče na Wimbledonské trávě. Na pevný povrch zkuste Head ATP nebo Wilson Australian Open, oboje vydží déle než nějaké obyčejné. Na antuku Dunlop Fort All Court, tzv. míče na kterýkoliv povrch a konečně na umělý povrch mám dobré zkušenosti s HEAD Radical.

Tenis však nelze hrát s jakýmkoli míčkem. Pro tenisové míče totiž platí přísná pravidla, která se týkají například jejich velikosti, materiálu, barvy a způsobu provedení. Na povrchu musí být tenisové míčky všude stejné a potažené látkou. K potažení tenisových míčů se nejčastěji používá látka zvaná melton. Melton je vlněná tkanina, z níž vzniká plsť, která se zvláštní technologií fixuje do stejnoměrného povrchu. Další důležitou vlastností povrchu tenisového míčku je, aby byl vyroben buď úplně beze švů a nebo přinejmenším neměl stehy.

Barva tenisových míčů musí být žlutá, ale pokud se používá pouze pro trénink, mohou mít tenisové míče i jinou barvu. Tím nejdůležitějším kritériem tenisových míčů je však jeho odskok, tedy výška, kam může míček vyletět poté, co se odrazí od země. Na této vlastnosti se nejvíce podílí kaučuková guma, z níž se míčky vyrábějí. Odskok tenisového míčku se počítá podle volného spuštění z výšky přibližně dvou a půl metru na betonový podklad. Správný míček se pak odrazí do výšky od jednoho metru třiceti pěti centimetrů, do jednoho metru čtyřiceti sedmi centimetrů. Splňují-li tenisové míče všechna uvedená kritéria, pak nic nebrání jejich použití ve hře.

Hodně štěstí při výběru správných míčů,

Ivo Minster

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spamu - doplňte rovnici * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.