Wimbledon – nejslavnější turnaj

Všemi nazývaný král mezi turnaji, je to vlastně takové neoficialní mistrovství světa v tenisu, fungující od roku 1877. Proč král? Zřejmě pro svou pravou tenisovou atmosféru, protože dle anglické tradice je tenis bílý a hlavně tichý sport. Zkuste si třeba zajet do New Yorku na US OPEN a atmosféra je úplně jiná – američani potřebují zábavu, reklamy, hudbu a létající hot dogy.

Kdepak, všichni návštěvníci Wimbledon respektují. Když stojíte ve frontě na lístek s dalšími sedmi tisíci lidmi, nikdo nemluví o ničem jiném než je tenis. Stewardi (mimochodem příjemní staří pánové, co mají od brzkého rána výbornou náladu) vás provázejí řadou a rádi vám zodpoví jakýkoliv dotaz… třeba ten když dostanete lístek s číslem 6231, vidíte před sebou v řadě ty tisíce lidí a vy se zeptáte: “Dostanu se dnes ještě dovnitř, abych viděl nějaký zápas?” A on v klidu odpoví: “Jasně že jo…”

Tráva samotná je na hraní obtížný povrch, míček letí rychle a dost nízko. Díky nerovnému povrchu a faktu, že spin zůstává na míčku i po dopadu se hůř předpovídá dopadnutí. Dělový servis je těžký returnovat, proto třeba Pete Sampras slavil tolik úspěchů na trávě ve Wimbledonu. Hlavně je těžké se o takový povrch starat a udržet ho pro těch 14 dnů v roce v perfektním stavu, ale v tom jsou angličani bezkonkurenční. Vždyť odtud vznikl pojem “anglický trávníček”. Jen je škoda, že celý areál se využívá pouze ty dva týdny v roce (+další týden pro handicapované). Takže pokud si chcete zahrát ve Wimbledonu tenis, musíte na kurty naproti přes ulici, kde vás pustí taky jedině v bílém a hlavně nesmíte mít speciální boty na trávu, aby jste jim to tam nerozryli… a mohlo se hrát cca od května do konce září.

Atmosféru holt tenhle turnaj má osobitou. A když se ptáte lidí, kteří cestují po těch velkých turnajích, většinou všichni řeknou, že milují Wimbledon. Je to prostě zážitek na celý život pro tenisové nadšence.

A ještě jedno, se kromě dopadu míčku na trávě, dá těžko předvídat…. Počasí…. věčné téma angličanů. Za celou historii konání bylo turnajů bez deště jen 5, naposledy v roce 1995. Ovšem vzhledem k poloze britských ostrovů a neustálé vlhkosti, je jedna věc, která se těm angličanům uznat musí. Že v roce 2009, po 132 letech organizování turnaje zjistili, že by bylo dobré udělat střechu alespoň nad jedním kurtem.

Takže kdy?
Vždy poslední týden v červnu a prvni týden v červenci (letos 23. června – 6. července 2014)

Kde?
Anglie, London, Wimbledon, SW19 5AE,
AELTC = All England Lawn tennis club

No a lístky?
Jedna možnost je si během turnaje každý den vystát frontu na Wimbledon common

Druhá možnost je zkusit loterii na stránkách AELTC a třeba mít štěstí a zaplatit si lístek na mužské finále
Třetí možnost pro nás smrtelníky je si koupit tzv. „Debenture tickets“ a mít rezervováno jedno místo na každý den turnaje na dalších pět let.

A co musíte zkusit?
Pro dámy přece jahody z Kentu a šlehačku z Tesca, pro pány pivo… mimochodem oboje cca za £6.

A jeden zajímavý fakt na závěr: Kdysi se všechny velké tenisové turnaje, včetně Grandslamů, hrály na trávě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spamu - doplňte rovnici * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.